Week 2 rankings
by Ben Johnson (@BenJohnsonTul)
9/8/2019 9:35:25 PM
posted in: Articles | 997 views

(__) - previous rank - Week 1 result



Class 6AI

1. Broken Arrow (1) - Beat Union, 14-0
2. Owasso (3) - Beat Fayetteville (Ark.), 51-19
3. Union (2) - Lost to Broken Arrow, 14-0
4. Jenks (4) - Lost to Bixby, 57-7
5. PC North (5) - Beat Putnam City, 50-0
6. Norman (6) - Beat Norman North, 31-24
7. Edmond Santa Fe (7) - Beat Edmond North, 41-14
8. Westmoore (9) - Beat Moore, 44-35
9. Mustang (10) - Beat Yukon, 38-0
10. Moore (8) - Lost to Westmoore, 44-35

Class 6AII

1. Bixby (1) - Beat Jenks, 57-7
2. Stillwater (2) - Beat Edmond Memorial, 42-7
3. Booker T. Washington (3) - Beat Bishop Kelley, 33-14
4. Del City (4) - Beat Bishop McGuinness, 20-17
5. Sapulpa (5) - Beat Edison, 21-13
6. Choctaw (7) - idle
7. Midwest City (6) - Lost to Carl Albert, 31-0
8. Muskogee (8) - Beat McAlester, 43-7
9. Lawton (9) - Beat Burkburnett (Texas), 56-21
10. Deer Creek (NR) - Beat Southmoore, 45-14

Class 5A

1. Carl Albert (1) - Beat Midwest City, 31-0
2. Bishop McGuinness (4) - Lost to Del City, 20-17
3. Bishop Kelley (2) - Lost to Booker T. Washington, 33-14
4. Duncan (7) - Beat Putnam West, 59-35
5. Edison (5) - Lost to Sapulpa, 21-13
6. Collinsville (3) - Lost to Oologah, 13-12
7. Tahlequah (8) - Beat Fort Gibson, 42-21
8. Claremore (10) - Beat Bartlesville, 40-28
9. Guthrie (6) - Lost to Shawnee, 33-23
10. Noble (NR) - Beat Newcastle, 41-12

Class 4A

1. Bethany (1) - Beat Elk City, 41-20
2. Wagoner (3) - Beat Coweta, 36-27
3. Clinton (4) - Beat Woodward, 49-14
4. Weatherford (5) - idle
5. Tuttle (6) - Beat Kingfisher, 41-18
6. Blanchard (2) - Lost to Elgin, 35-20
7. Bristow (7) - Beat Cushing, 19-16
8. Poteau (8) - Beat Durant, 40-13
9. Broken Bow (9) - Beat Idabel, 41-0
10. Cache (NR) - idle

Class 3A

1. Heritage Hall (1) - Beat Millwood, 34-0
2. Lincoln Christian (2) - Beat Jones, 49-14
3. Plainview (3) - bye
4. Berryhill (4) - Beat Mannford, 35-7
5. John Marshall (5) - Beat Classen SAS, 48-0
6. Sulphur (6) - Beat Madill, 49-21
7. Seminole (8) - Beat Harrah, 40-8
8. Perkins-Tryon (10) - Beat Hennessey, 35-0
9. Kingfisher (7) - Lost to Tuttle, 41-18
10. Cascia Hall (9) - Lost to Holland Hall, 28-7

Class 2A

1. Metro Christian (2) - idle
2. Sperry (3) - Beat Verdigris, 49-13
3. Vian (4) - Beat Eufaula, 14-2
4. Holland Hall (5) - Beat Cascia Hall, 28-7
5. Millwood (1) - Lost to Heritage Hall, 34-0
6. Beggs (7) - Beat Okmulgee, 39-0
7. Washington (8) - Beat Hobart, 42-7
8. Kingston (9) - Beat Hugo, 44-22
9. Jones (6) - Lost to Lincoln Christian, 49-14
10. Adair (NR) - Beat Commerce, 46-16

Class A

1. Cashion (1) - Beat Prague, 28-0
2. Stroud (2) - Beat Okemah, 40-38
3. Thomas (3) - Beat Newkirk, 41-0
4. Pawhuska (4) - Beat Okla. Union, 60-18
5. Rejoice Christian (5) - Beat Crossings Christian, 48-6
6. Tonkawa (6) - Beat Newkirk, 41-0
7. Christian Heritage (7) - Beat Mount Saint Mary, 30-7
8. Morrison (9) - Beat Crescent, 24-10
9. Pawnee (10) - idle
10. Minco (NR) - Beat Dibble, 14-6

Class B

1. Shattuck (1) - Beat Destiny Christian, 44-8
2. Regent Prep (2) - Beat Prue, 53-6
3. Cherokee (4) - Beat South Barber (Kan.), 44-8
4. Davenport (3) - Lost to Weleetka, 32-28
5. Laverne (5) - Beat Alex, 28-22
6. Keota (6) - idle
7. Dewar (7) - Beat Strother, 46-0
8. Weleetka (8) - Beat Davenport, 32-28
9. Snyder (9) - Beat Waukomis, 44-6
10. Wetumka (10) - Beat Depew, 40-6

Class C

1. SW Covenant (1) - Beat Central Marlow, 52-28
2. Pond Creek-Hunter (3) - Beat Kremlin-Hillsdale, 54-0
3. Buffalo (4) - Beat Medford, 40-12
4. Covington-Douglas (6) - Beat Garber, 64-62 (4OT)
5. Tyrone (8) - Beat Turpin, 56-22
6. Tipton (2) - Lost to Burns Flat-Dill City, 54-6
7. Maysville (NR) - Beat Paoli, 52-6
8. Coyle (5) - Lost to Pioneer, 48-20
9. Midway (NR) - Beat Gans, 64-48
10. Boise City (NR) - Beat Beaver, 48-0



Photo credit - David Stacy


Add a Comment



.